सोमबार , अषोज १०, २०७९

रुस–युक्रेन यु द्धको प्रभाब : चिहानमा ठाउँ कम, शव सामूहिक चिहानमा गा-डिदै

फागुण २९, २०७८ आइतबार 730

काठमाडौं ।

आज रसिया युक्रेन यु’द्धको १८ औं दिन हो । युक्रेनमा मानवीय अवस्था तीव्र रूपमा बिग्रँदै गएको छ। मरिउपोल मा स्थिति विनाशकारी बनेको छ। यु द्ध सुरु भएदेखि रुसी गो’ला’बा’रीमा १,५०० भन्दा बढी मानिस मा’रिएका छन्। मृतकको संख्या यति धेरै छ कि चिहानमा ठाउँ कम छ। जसका कारण सामुहिक चिहानमा शव गाडिएको छ ।

स्थानीय अधिकारीहरूलाई शव गा ड्न मद्दत गर्ने सामाजिक सेवा कार्यकर्ता भोलोडिमिर बायकोभस्कीले भने कि म यो अन्त्य गर्न चाहन्छु। मलाई थाहा छैन को दोषी र को सही। मलाई थाहा छैन यो कसले सुरु गर्यो, तर यो अन्त्य हुनुपर्छ।

विदेशमन्त्री दिमित्रो कुलेबाले भने – पुटिनले निहत्था जनतामाथि बमबारी
गरिरहेका छन् युक्रेनका विदेशमन्त्री दिमित्रो कुलेबाले आफ्नो आधिकारिक ट्विटर ह्यान्डलबाट सामूहिक चिहानको तस्बिर ट्विट गरेका छन् । खुला ठाउँमा लामो खाडल खनेर पोलिथिन झोलामा धेरै शव गा ड्नका लागि राखिएको देख्न सकिन्छ ।

यससँगै उनले युक्रेनको मारियुपोलमा रुसी सेनाले घेराबन्दी गरिरहेको लेखेका छन् । यहाँका जनताले संसारकै सबैभन्दा ठूलो मानवीय प्रकोपको सामना गरिरहेका छन् । १२ दिनमा १५८२ सर्वसाधारण मा रिएका छन् । मृत शरीरलाई सामूहिक चिहानमा गा ड्नु पर्छ। पुटिन (रुसी राष्ट्रपति भ्लादिमिर पुटिन)ले निहत्था मानिसहरूमाथि ब मबा री गरे। उसले मानवीय सहायता रोक्यो। हामीलाई रूसी यु द्ध अपराध रोक्न विमानहरू चाहिन्छ।

युक्रेनमा द्रुत रूपमा बिग्रँदै गएको मानवीय अवस्थाले
मारिउपोलको बिजुली र पानी आपूर्तिमा कटौती गरेको छ। रूसी गोलाबारीले भवनहरू, घरहरू, अस्पतालहरू र सडकहरू ध्व स्त पारे। युक्रेनीहरूले एकअर्कालाई सहयोग गरिरहेका छन् र यु द्धको बीचमा आफ्नो देशको रक्षा गरिरहेका छन्। युक्रेनका किसान पेट्रोले यु’द्धले दूध उत्पादन र कृषि उत्पादनलाई असर गर्ने बताए। हामीलाई बीउ, इन्धन र मल चाहिन्छ र सडकहरू बन्द छन्।

रुसी सेनाले मस्कोको “विशेष सैन्य अपरेशन” को १७ औं दिन शनिबार युक्रेनमा मानवीय अवस्था द्रुत रूपमा बिग्रँदै गएको र धेरै शहरहरूलाई विनाश गरिरहेको बताए। रुसी राष्ट्रिय रक्षा नियन्त्रण केन्द्रका प्रमुख मिखाइल मिगिन्त्सेभले दुर्भाग्यवश युक्रेनमा मानवीय अवस्था तीव्र गतिमा बिग्रँदै गएको बताए । कतिपय सहरको अवस्था नाजुक छ ।https://twitter.com/DmytroKuleba/status/1502357027934416897?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1502357027934416897%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.etajakhabar.com%2F417482%2F

प्रतिकृया दिनुहोस्