सोमबार , अषोज १०, २०७९

ओमिक्रोन भेरियन्टको यस्तो खतराबारे डब्ल्यूएचओले जारी गर्यो चेतावनी, लापरवाही घातक साबित हुनेछ

मंग्सिर २३, २०७८ बिहिबार 477

एजेन्सी । सारा विश्व अहिले कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोनबाट त्र सि त छ । संसारभरका वैज्ञानिकहरू यसबारे थप जानकारी सङ्कलनमा व्यस्त छन्। विश्व स्वास्थ्य सङ्गठनले पनि यसलाई चिन्ताको भिन्नताको श्रेणीमा राखेको छ । अब डब्ल्यूएचओले यसबारे धेरै नयाँ जानकारी मानिसहरूलाई दिएको छ।

डब्ल्यूएचओका अनुसार प्रारम्भिक तथ्याङ्कले कोविडको ओमिक्रोन भेरियन्टले पहिले भाइरसबाट सङ्क्रमित भएका मानिसहरूलाई सजिलैसँग पुन सङ्क्रमण गर्न सक्ने देखाएको छ। यद्यपि, यो रोग डेल्टाको तुलनामा हल्का हुनेछ।

डब्ल्यूएचओ प्रमुख टेड्रोसले पत्रकार सम्मेलनमा भने, ‘कुनै पनि अन्तिम निष्कर्षमा पुग्नुअघि हामीलाई थप डाटा चाहिन्छ। ओमिक्रोनको व्यवहारलाई स्पष्ट रूपमा बुझ्न मद्दत गर्न हामी सबै देशहरूलाई यसमा नजर राख्न आग्रह गर्दछौं। टेड्रोसले यसको गम्भीरता कम भए पनि यसका लागि धेरै सतर्कता अपनाउनुपर्ने बताए । उनले चेतावनी दिए, ुकुनै किसिमको लापरवाहीले ज्यान गुमाउन पनि सक्छ।ु

‘ओमिक्रोन खतरनाक होइन तर छिटो फैलन सक्छ’
डब्ल्यूएचओका आपतकालीन निर्देशक माइकल रायनले भने, ूअहिलेसम्मको तथ्याङ्कले यो भेरियन्ट डेल्टा भन्दा छिटो फैलिरहेको देखाउँछ, तर यसको मतलब यसलाई रोक्न सकिँदैन भन्ने होइन।ू यो भाइरस मानिसमा धेरै कुशलतापूर्वक फैलिरहेको छ र त्यसैले हामीले सुरक्षित रहन यसको श्रृंखला तोड्न दोहोरो प्रयास गर्नुपर्छ।

नयाँ भेरियन्ट अघिल्लो संस्करणको तुलनामा कम खतरनाक भए पनि, यदि यो छिटो फैलियो भने यसले अझै धेरै मानिसहरूलाई बिरामी बनाउन सक्छ। यसले स्वास्थ्य प्रणालीमा भार पर्न सक्छ र धेरै मानिसहरूको मृत्यु हुन सक्छ।

डब्लुएचओका विज्ञहरूले खोपमा जोड दिँदै भने कि ओमिक्रोन विरुद्ध खोपहरू कम प्रभावकारी भए तापनि, केही तथ्याङ्कले देखाउँछ, तिनीहरू अझै पनि पर्याप्त सुरक्षा प्रदान गर्छन् र गम्भीर रोगहरू रोक्न सक्छन्। डब्लुएचओले सबै देशलाई आ–आफ्ना देशमा खोप अभियान तीव्र गतिमा बढाउन आग्रह गरेको छ ताकि यो महामारी फैलिनबाट रोक्न सकिन्छ ।

प्रतिकृया दिनुहोस्