शनिबार , साउन २८, २०७९

साली नदी मन्दिर र स्वस्थानी कथाको रोचक सम्बन्ध !के छ रहस्य पढ्नुहोस् र ॐ लेखि शेयर गर्नुहोस् ॐ ॐ ॐ

माघ २१, २०७८ शुक्रबार 185

स्वस्थानीको कथामा पनि साँखुको उल्लेख छ, जहाँ यसलाई लावण्य देस भनिन्छ जहाँ एक ब्राह्मण केटालाई राजकुमारी चन्द्रावतीसँग विवाह गरेर राजा बनाइन्छ। कथामा सलिनदीको बारेमा उल्लेख छ। यसै कथाको आधारमा हरेक वर्ष चाडपर्व मनाइन्छ l

साली नदी मन्दिर काठमाडौं उपत्यकाको उत्तर-पूर्वी कुनामा अवस्थित साँखु उपत्यका (प्राचीन नेवारी सहर) को पूर्वी कुनामा अवस्थित एउटा प्रसिद्ध मन्दिर हो जहाँ माघ महिनामा हजारौं भक्तजनहरूले स्वस्थानी देवीको पूजा गर्छन्।

मनिसैला महावादनको पौराणिक कथा अनुसार साँखु उपत्यका एउटा ताल थियो। काठमाडौं उपत्यकाको लागि मञ्जुश्रीले गरेजस्तै बज्रयोगिनी देवीले पानीको निकासको लागि पहाड चिरिन्। बज्रयोगिनीले त्यसपछि पुजारी जोगदेव र प्रथम राजा शंखदेवलाई शंखको आकारमा साँखु नगर बनाउन निर्देशन दिए।

प्रतिकृया दिनुहोस्