बिहिबार , भाद्र २, २०७९

पहिलोपटक सुर्यको नजिकबाट खिचेको स्पष्ट तस्विर सार्वजनिक भयो, जान्नुहोस् सतहमा देखिने कालो धब्बाको रहस्य !

मंग्सिर २०, २०७८ सोमबार 459

अन्तरिक्ष वैज्ञानिकहरूको लागि सूर्य सधैं जिज्ञासाको केन्द्र बनेको छ। विश्वभरका अन्तरिक्ष एजेन्सीहरूले पनि सूर्यको खोजी गर्न निरन्तर मिसनहरू पठाइरहेका छन्। अब अमेरिकी अन्तरिक्ष फोटोग्राफर एन्ड्रयु म्याकार्थीले आफूले सूर्यको सबैभन्दा स्पष्ट तस्विर खिचेको दाबी गरेका छन् । एन्ड्रयूले सौर्यमण्डलको सबैभन्दा ठूलो ताराको यो तस्वीर बनाउन १५०,००० भन्दा बढी विभिन्न फोटोहरू प्रयोग गरेका छन्।

यी सबै सामाग्रीहरु ३०० मेगापिक्सेलको अन्तिम तस्वीरमा देख्न सकिन्छ। यो सामान्य १० मेगापिक्सेल क्यामेराको क्यापेसिटि भन्दा ३० गुणा ठूलो छ। यसमा, रहस्यमय अँध्यारो सनस्पट सबैभन्दा नजिकको दृश्यमा देख्न सकिन्छ। आज भन्दा पहिले, सूर्यको केवल चयन गरिएका तस्बिरहरू यस्ता थिए, जसमा यसको सतहको कालो धब्बा र ज्वालाहरू देखिन्छन्।

सूर्यको सतहमा देखिने कालो धब्बाहरूको रहस्य सूर्यको सतहमा देखिने कालो धब्बाहरू वास्तवमा कालो हुँदैनन्। यी ठाउँहरूबाट निस्कने धेरै शक्तिशाली किरणहरू, फोटोग्राफिक प्रक्रियाबाट यी दागहरू कालो देखिने गरी। सूर्यको यस्तो तस्विर लिने प्रक्रिया धेरै गाह्रो छ। फोटोग्राफरलाई सूर्यको कडा किरणले अन्धो हुनबाट जोगाउन दुईवटा फिल्टरसहितको विशेष टेलिस्कोप प्रयोग गरिएको छ ।

डेली मेलसँग कुरा गर्दै एन्ड्र्युले भने कि म सधैं सूरजको तस्बिर खिच्न उत्साहित छु, यो साँच्चै रोचक छ किनभने यो पहिलेको भन्दा फरक छ। जबकि चन्द्रमाको तस्वीर आकाश कति सफा छ भन्नेमा भर पर्छ। सूर्य कहिल्यै बोरिंग छैन र त्यो दिन एक धेरै स्पष्ट तस्वीर पायो।

एन्ड्रयू म्याकार्थीले पनि इन्स्टाग्राममा Cosmic-Backgrounds @cosmic-background नामक खाता चलाउँछन्। सूर्यबाट निस्कने सौर्य ब्रह्माण्ड किरणहरू। यसमा उच्च ऊर्जाका कणहरू हुन्छन्। यी किरणहरूमा लगभग 90 प्रतिशत प्रोटोन र 10 प्रतिशत हेलियमको केन्द्रक हुन्छ। जब तिनीहरू पृथ्वीको वायुमण्डलसँग टकराउँछन्, सौर्य तूफान हुन्छ।

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Andrew McCarthy (@cosmic_background)

प्रतिकृया दिनुहोस्