शनिबार , अषोज १५, २०७९

अफगानिस्तानमा भो’कमरी ! आफ्नै बालबालिका’को अ ङ्ग नै बे’चेर गु’जारा चलाउँदै

माघ ३, २०७८ सोमबार 202

अफगानिस्तान’मा भो’क’मरी’का का’रण वि’स्थापित हुने’को स’ङ्ख्या ब’ढ्न थालेको छ । केहीको अवस्था चि’न्ता जन’क रहेको छ । यस्तै केहीले आफ्नो र आफ्ना बालबालिका’को अ’ ङ्ग नै बे’चे’र गु’जा रा च’ला’उन था’ले’का पाइए’को त्यहाँ’को टोलो न्युजले जनाएको छ ।

अफगानिस्तानको उत्तरी प्रान्त’मा भो’क’म’री’का का’रण समस्या बढ्दै गएको हो । त्यहाँको एक क’ल्याणकारी समितिले वि’स्था’पित भएका र भो’क म’री’को च’पे’टा’मा परेकाहरु’लाई सहयोग गर्दै आएको छ । गु’जा’रा चलाउन’कै लागि अ’ ङ्ग बे’च्नु पर्ने बा’ध्य ता न’आओस् भन्ने उद्देश्यले समितिले सहयोग गरेको जनाएको छ ।

यु’द्ध’को च’पे’टा’मा प’रे’काहरु सबैभन्दा धेरै मा’र’मा परेका छन् । अफगानिस्तानमा मानवीय स’ङ्क’ट निम्तिएको भन्दै संयुक्त राष्ट्र सङ्घले यसअघि अन्तर्राष्ट्रिय दा’तृ नि’काय’लाई सहयोगको ढोका खुला राख्न आ’ह्वान गरेको थियो ।

यो पनि पढ्नुहोस्, अफगानिस्तानका लागि मानवीय सहायता सामग्री बोकेर नेपाली टोली काबुल प्रस्थान गरेको छ । परराष्ट्र मन्त्रालयको टोली हिमालयन एयरलाइन्सको जहाजबाट औषधि, लत्ताकपडा, भाँडाकुँडा लगायतका सामग्रीसहित काबुल प्रस्थान गरेको हो ।

परराष्ट्र मन्त्रालयको नेतृत्वमा हिमालयन एयरलाइन्सको विमानमार्फत झन्डै १२ टन मानवीय सहायता सामग्रीसहित एक टोली आज त्यसतर्फ गएको मन्त्रालयले जनाएको छ ।

परराष्ट्रमन्त्री डा नारायण खड्काले दक्षिण एसियाली क्षेत्रीय सहयोग सङ्गठन (सार्क)को सदस्य राष्ट्रको नाताले अफ्ठ्यारोमा सहयोग गर्नुपर्ने नैतिक जिम्मेजारी ठानेर अफगानिस्तानमा मानवीय सहयोग सामग्री पठाउन लागेको जानकारी दिनुभयो । आज सहयोग सामग्री हवाईजहाज अफगानिस्तानको राजधानी काबुल जाने र विमानस्थलमा रहेको संयुक्त राष्ट्र सङ्घको कार्यालयका प्रतिनिधिमार्फत सामग्री हस्तान्तरण गरिने उहाँले बताउनुभयो ।

सङ्घको समन्वयमा आवश्यकताअनुसार खाद्यान्न, लत्ताकपडा, औषधि, आवश्यक घरायसी सामान, भाँडाकँुडा नेपाली जनताका तर्फबाट आफगान जनतालाई पठाउन लागिएको हो । नेपालको इतिहासमा पहिलो पटक यसरी हवाईजहाजमार्फत मानवीय सामग्री लिएर अन्य राष्ट्रलाई सहयोग पठाउन लागेको मन्त्री खड्काले जानकारी दिनुभयो । उहाँले भन्नुभयो, “हामी ठूला प्राकृतिक तथा दैविक विपद्मा विभिन्न राष्ट्र तथा निकायबाट सहयोग त लिन्छौँ नै तर पनि यस कार्यले नेपाल सदैव सहयोग लिने मात्र होइन, आवश्यक पर्दा अन्य राष्ट्रलाई सहयोग गर्न पनि पछि पर्दैन भन्ने सन्देश जानेछ ।”

अन्तर्राष्ट्रिय सम्बन्धको दृष्टिकोणबाट यो एक महत्वपूर्ण मिसन र अभियान भएको बताउँदै उहाँले यस अभियानमा संयुक्त राष्ट्र सङ्घ, नेपालका उद्योगी, व्यापारी, हिमालयन एयरलाइन्स, नेपाल आयल निगमलगायतको ठूलो सहयोग रहेको उल्लेख गर्नुभयो । यस सहयोग अभियानमा सरकारलाई कुनै दायित्व नपर्ने गरी सबै सामग्री निःशुल्क रुपमा प्राप्त गरी पठाउन लागिएको हो ।

प्रतिकृया दिनुहोस्