बिहिबार , अषोज १३, २०७९

एकै परिवारका ९ जना सहित एकै दिन १७ जनामा देखियाे ओमिक्राेन

मंग्सिर २०, २०७८ सोमबार 672

भारतमा एकै दिन १७ जनामा काेभिडकाे नयाँ भेरियन्ट अ‌ाेमिक्राेन भाइरस देखिएकाे छ । पछिल्लाे २४ घन्टामा राजस्थानमा नाै र महाराष्ट्रमा अ‍ाठ जनामा ओमिक्राेन देखिएकाे हाे । याेसँगै भारतमा ओमिक्राेनबाट संक्रमित हुनेकाे संख्या २१ जना पुगेकाे छ ।

भारतमा दक्षिण काेरियाबाट अ‌ाएका र उनहरुकाे सम्पर्कमा रहेका व्यक्तिमा ओमिक्राेन देखिएकाे छ । यसअघि कर्नाटकमा दुई जनामा र गुज्रात तथा दिल्लीमा एक एक जनामा ओमिक्राेन देखिएकाे थियाे । अहिलेसम्म अमेरिका अस्ट्रेलिया बेलायत नेदरल्यान्डसहित २५ देशमा ओमिक्राेन देखिएकाे छ ।

एकै परिवारका ९ जनामा कोरोनाको नयाँ भेरियन्ट ओमिक्रोन देखिएको समाचार सार्बजनिक भएको छ । राजस्थानमा ९ जनामा ​​ओमिक्रोन संक्रमण पुस्टि भएको हो । विभागले दक्षिण अफ्रिकाबाट आएका परिवारलाई आरयूएचएसमा भर्ना गरिसकेको चिकित्सा सचिवले बताए। दक्षिण अफ्रिकाको राज्यमा उनको सम्पर्कमा आएका अन्य ५ जनामा ​​पनि संक्रमण देखिएको छ । उनीहरुलाई पनि आरयूएचएसमा भर्ना गरिएको छ ।

सचिवले दक्षिण अफ्रिकाबाट परिवारसहित आफूसँग सम्पर्कमा आएका ३४ जनाको नमूना लिइएको थियो जसमध्ये ९ जनामा ​​कोरोना संक्रमणको नयाँ संस्करण ओमिक्रोन पोजेटिभ देखिएको छ भने बाँकी २५ जनाको नेगेटिभ आएको छ । सिकर जिल्लाको अजितगढको एक परिवार पनि उक्त परिवारको सम्पर्कमा आएको उनले बताए ।

विभागले ती सबै ८ जनालाई सिकरमा पनि ट्रेस गरेको थियो । उनीहरु सबैको कोरोना नेगेटिभ देखिएको छ । उनले सम्पर्कमा आएका सबैको ठूलो परिमाणमा कन्ट्याक्ट ट्रेसिङ गरी नमूना परीक्षण भइरहेको बताए । दक्षिण अफ्रिकाबाट परिवार जयपुर आएपछि मात्र विभाग पूर्ण सक्रिय भएको गलरियाले बताए । उनीहरुलाई निरन्तर निगरानीमा राखिएको छ । विभागले सघन ठेक्का ट्रेसिङ गरिरहेको उनले बताए । सम्पर्कमा आएका सबैको पहिचान गरी उपचार सुरु गरिनेछ ।

चिकित्सा सचिवले सर्वसाधारणलाई कोरोनाको पालना गर्ने आचरणलाई कडाइका साथ पालना गर्न अपिल गरेका छन् । उनले घरबाट बाहिर निस्कँदा सबैले मास्क लगाउने, सामाजिक दुरीको पालना गर्ने, साबुन पानीले हात धुने र कोरोना भ्याक्सिनको डोज लिन नबिर्सने बताए । उनले संयमता अपनाएर मात्रै कोरोना जस्तो महामारीबाट बच्न सकिने बताए ।

प्रतिकृया दिनुहोस्