शनिबार , साउन २८, २०७९

११ लाखको पनि सम्पति नभएका यादवलाई ११ करोड रुपैयाँ राजस्व छलीको मुद्दा, परिवारमा रुवाबासी

पुष १७, २०७८ शनिबार 419

११ लाखको पनि सम्पति नभएको धनुषा जिल्लाका एक युवकमाथि ११ करोड रुपैयाँ राजश्व छलीको आरोप लागेको छ । प्रदेश नम्बर २ को धनुषा जिल्लाको कमला नगरपालिका वडा नम्बर २ माचि झिटकैया बस्ने रामभरोस यादवको ३० बर्षिय छोरा राम सरोज यादवमाथि ११ करोड रुपैयाँ राजस्व छलीको आरोपमा उच्च अदालतमा मुद्दा दायर भएको छ ।

करिब ८ बर्षअघि नै बैदेशिक रोजगारीमा गएका यादव ४ बर्ष विदेश बसेर घर फर्केका थिए । घर फर्केपछि केही महिनामै उनको घरमा राजस्व अनुसन्धान विभागबाट उपस्थितिको लागि पत्र आयो । पढन लेख्न नजान्ने उनको बुवाले सो पत्रबारे स्थानीय नेतालाई जानकारी गराए ।

तर, ती नेताबाट केही नभएपछि उनीहरु पनि चुप बसे । कागजमा खास के थियो भन्ने बारे उनको घर परिवारलाई केही थाहा नभएर उनीहरुले चासो लिएनन् । यहाँसम्म की एकपटक कागज आएको र कसैको गलतीले आफू कहाँ कागज आएको हुनुपर्ने सोझा उनका घर परिवारले सो कागजलाई त्यतिकै घरमा राखिदिए ।

उनको घरमा गत २०७६ साल माघ १० गते राजस्व अनुसन्धान विभागबाट पत्र आएको थियो । सो पत्रमाथि कुनै ध्यान दिँदा उनको घरमा पुनः एकपटक पत्र पठाईको रामसरोजको बुवा रामभरोस यादवले बताए । तर, त्यही कागज फेरी आउँदा कुनै फाईदाको चिज हो की भनेर सो कागजलाई घरमै राखे ।

सोही कागज लिएर कमला नगरपालिकास्थित रहेको न्यूज ब्यूरोको शाखामा रामसरोज यादवले पढन लगाए । सो कागज पढेपछि उनलाई राजस्व अनुसन्धान विभागबाट पत्र आएको बताइयो । त्यतिबेलासम्म किन पत्र आएको भनेर यकिन गर्न सकिएनन् ।राजस्व अनुसन्धान विभागमा सम्पर्क गरी बुझ्दा उनको नाममा तीनवटा कम्पनी खडा भएको पाईयो ।

जसको बैँक खातामा समेत उनकै नाम रहेको पाइयो । राजस्व अनुसन्धान विभागका कर्मचारी अर्जुन खतिवडाले रामसरोजमाथि उच्च अदालत पाटनमा मुद्दा दर्ता भएको सुनाए । सोही क्रममा खतिवडाले रामसरोजमाथि ११ करोड रुपैयाँको राजस्व छली आरोपमा मुद्दा दायर भएको जानकारी दिए ।

सोही कुरा रामसरोजलाई बताएपछि उनको घरमा रुवाबासी सुरु भयो । अति विपन्न परिवार रहेको रामसरोजको सम्पति ११ लाखको पनि छैनन्, तर ११ करोडको राजस्व छलीको मुद्दामा मुछिएपछि उनीहरु राम्ररी खाना खान पाएका छैनन् । २ छोराछोरी समेत रहेको रामसरोज भर्खरै एक महिना अगाडी विदेशबाट आएका थिए ।

निरन्तर ८ बर्षदेखि वैदेशिक रोजगारीमै रहेको रामसरोजको नागरिकता लिएर कसैले तीनवटा फर्म सँचालन गरी नक्कली भ्याट बिल पेश गरेको आरोप छ । उनीमाथि हिमालयन नेपाल सप्लायर्स, जिमी सप्लायर्स र युनिक नेपाल सप्लायर्स प्रा.लि. को बैँक खाता सँचालकमा उनको नाम पाईएको छ ।

तीन तीनवटा फर्मको बैँक खाता सँचालकमा उनको नाम पाएपछि राजस्व अनुसन्धान विभागले उनीमाथि मुद्दा दायर गरेको हो । आफ्नो हस्ताक्षर समेत राम्ररी गर्न नजान्ने रामसरोज विदेश गएको बेला एजेन्टलाई दिएको कागजात दुरुपयोग हुन सक्ने अनुमान गरिएको छ । पहिलो छुट्टीमा आउँदा उनको नाममा फर्महरु सँचालन भएको पाईएको छ ।

विदेशबाट घर फर्कदाँ रामसरोजले एक मनि ट्रान्सफरमा उनले आफ्नो नागरिकता दिएको सम्झे । काठमान्डौँको गौशालास्थित रहेको एक मनि ट्रान्सफरमा उनले नागरिकता दिएको सम्झन्छन् । यद्यपी, पासपोर्ट र अन्य कागजातहरु भने एजेन्टलाई दिएको उनले बताए । तर, उनको कागजातको दुरुपयोग कसले गरिदियो उनलाई नै थाहा छैनन् ।

प्रदेश नम्बर २ को बाराको परवानीपुर जस्तै घटना धनुषाको रामसरोज यादवसँग भएको छ । उनलाई पनि कसैले उनको नागरिकता लिएर फँसाइदिएको पाइएको छ । निमुखा परिवारका एक्लो छोरा हुन् रामसरोज यादव। तर विडम्बना, उनी करिब ११ करोड रुपैयाँ कर छली गरेको आरोपमा अहिले तनावमा छन् ।

प्रधानमन्त्रीको कार्यालयमातहत रहेको राजस्व अनुसन्धान विभागले गरेको ‘अनुसन्धान’ मा आधारित भएर उच्च सरकारी वकिलको कार्यालयले उनीमाथि नक्कली भ्याट बील पेश गरेको आरोप सहित उच्च अदालत पाटनामा मुद्दा दायर गरेको छ । उनको घरमा सुरुमा पत्र आउँदा उनको बुवाले नेता रामचन्द्र झा कहाँ पुगेका थिए ।

तर, रामचन्द्र झाले खासै चासो लिएनन र समयमा कसैलाई कागजातबारे जानकारी समेत नदिँदा मुद्दा दायर हुन गएको परिवारजनको आरोप छ । सोही प्रकरणमा जनकपुरधाम उपमहानगरपालिका वडा नं. ४ मुरलीचोक बस्ने नवनीत झा र जनकपुरधाम उपमहानगरपालिका वडा नं. १० बस्ने प्रकाश मिश्रमाथि पनि मुद्दा दायर गरिएको छ ।

रामसरोजको कागजात उनीहरुले दुरुपयोग गरेको हुन सक्ने आशँका गरिएको छ । यद्यपी, यसको पुष्टि अझै भएको छैनन् । विभागले उनी दुई जनालाई पनि खोजिरहेको छ । विदेश जाँदा आफ्नो कागजातहरु एजेन्टलाई बुझाउने, कुनै बैँकमा दिँदा दुरुपयोग हुने, मनि ट्रान्सफरमा दिँदा पनि दुरुपयोग भएको हुन सक्ने आशँका गरिएको छ ।

तर, उनको नाममा बैँकमा खाता भएकोले उनी आफू केही पनि नगरेको विश्वस्त छन् । उनको अहिलेसम्म कुनै पनि बैँकमा खाता नखोलाएको दाबी गर्छन् । भएभरको रकम पनि साथी मार्फत वा रेमिट मार्फत मात्र पठाउने गरेको बताए । उनीसँग आफू ८ बर्षदेखि विदेश रहेको प्रमाण, विदेशको आईडीकार्ड, पासपोर्टमा भिसा लागेको मिति, आवतजावन मिति सहितको प्रमाण सुरक्षित राखेका छन् ।

उनले बैँकमा आफ्नो नाम भएको सिसिटिभीमा हेर्न आग्रह गरे । उनले भने, –“यदि कहिले बैँक पनि गएको छु भने मेरो अनुहार त सिसिटिभीमा कैद भएको हुनुपर्छ । कि त यो फर्महरुमा बैँक खाता भएको मान्छे पैसा झिक्न को गएको छ त्यति बेला नै साबित हुन्छ ।

बैँकमा पैसा झिक्न को गयो ? त्यसको छानबिन सोही मितिमा गरे मलाई फँसाउने व्यक्ति समातिन्छ ।”यद्यपी, कुन बैँकमा खाता रहेको राजस्व अनुसन्धान विभागले खुलाएको छैनन् । उनलाई आएको पत्रमा उनको हजुरबुवाको नाम पनि गलत रहेको बताइएको छ ।

उनको हजुर बुवाको नाम भुला यादव रहेपनि पत्रमा राम स्नेही यादव रहेको बताएका छन् । राजस्व अनुसन्धान विभागले उनीमाथि ११ करोड राजस्व छलीको मुद्दा चलाएको हो । उनको परिवारजनमा अहिले रुवाबासी चलेको छ । न्यूज ब्यूरो

प्रतिकृया दिनुहोस्